Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

Przykładowy list motywacyjny, który zapewni Ci pracę

List motywacyjny | 2016-01-06
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Przykładowy list motywacyjny, który zapewni Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Czy to możliwe?

 

Nie ma listu, który zadziała w przypadku każdego kandydata, ale w tym artykule pokażę Ci coś cenniejszego. Dowiesz się, jak opisać swoje doświadczenie i umiejętności, aby Twój list przekonał pracodawcę, że warto Cię zatrudnić.

 

Zobaczysz też przykładowy list motywacyjny, który idealnie podkreśla najważniejsze silne strony kandydata. Dzięki temu sam napiszesz idealny list dla siebie.

 

Czy warto wysyłać list motywacyjny? 

 

Nawet gdy w ofercie pracy nie ma precyzyjnego polecenia, aby wysyłać list, spróbuj. Jeśli Twoje CV zaciekawi rekrutera, profesjonalny list motywacyjny może ostatecznie zapewnić Ci zaproszenie na rozmowę o pracę. Kardynalnym błędem na tym etapie jest wysłanie samego CV. Zwłaszcza jeśli pracodawca wyraźnie prosi o wysłanie listu motywacyjnego.

 

Czy chciałbyś zatrudnić kogoś, kto nie spełnia Twoich najprostszych oczekiwań? Ja nie. 

 

Skąd opinia, że listów nikt nie czyta?


Bądźmy szczerzy. Jeśli Twoje CV nie zaciekawi rekrutera, list motywacyjny nawet nie zostanie otwarty. Jeśli jednak Twoje CV przykuje uwagę rekrutera, list może nawet zdecydować, czy dostaniesz zaproszenie na rozmowę. 

 

Większość przykładowych listów motywacyjnych zaczyna się od nudnej standardowej formuły: "w odpowiedzi na ogłoszenie...". Dalej również nie odbiegają od standardowych wzoru znalezionego w internecie. Ciężko się dziwić, że większość rekruterów uznaje czytanie takich listów za stratę czasu. Zatem jak pisać list motywacyjny, który przykuję uwagę pracodawcy i przekona go, aby Cię zaprosił na rozmowę? Poniżej mam dla Ciebie 7 porad i przykładowy list motywacyjny, dzięki którym Twój list pomoże Ci szybko zmienić pracę.

 

Pamiętaj jednak, że list jest dopiero na drugim miejscu i najważniejsze jest skuteczne CV. Upewnij się, że Twoje jest takie. Przeczytaj poniższy artykuł:

 

"Jak łatwo napisać CV, które da Ci więcej zaproszeń na rozmowy?" (czytaj)

 

jak napisać przykładowy list motywacyjny - sprawdź

 

Przykładowy list motywacyjny, który zapewni Ci pracę. 7 kroków:

 

1. Różne stanowiska – różne listy motywacyjne

 

Czy Twoja aplikacja jest idealna na każde stanowisko? Na pewno nie. Bierz przykład z krawca, który dokładnie mierzy i wycina garnitur dla potrzeb każdego klienta. Skrój swoje dokumenty na miarę danego stanowiska. Wiem, że chciałeś dowiedzieć się jak wygląda przykładowy list motywacyjny, ale taki nie istanieje. Pomyśl, jak napisać list motywacyjny, który zadziała w Twoim przypadku.  

 

Jeżeli szukasz pracy jako manager zespołu, podkreśl swoje doświadczenie w tej dziedzinie. Będziesz zajmował się projektami komunikacyjnymi? Wypisz odbiorców i Twoje ulubione narzędzia. Daruj sobie wspominanie o przygodzie z kelnerstwem za czasów studenckich. Pamiętaj, że wysyłając tę samą aplikację na każde stanowisko, nigdy nie uzyskasz dobrych efektów. Postaraj się nawiązać do konkretnej oferty. Pokaż, że Ci zależy i nie wysyłaj wszędzie tej samej kopii listu motywacyjnego ze zmienionymi danymi adresata.

 

"Potrzebujesz dodatkowych porad? Zobacz, jak napisać list motywacyjny do firmy" (czytaj).

 

2. Przykładowy list motywacyjny, który rzeczywiście działa? Zrób research!

 

Zobacz, czym będzie zajmowała się osoba na stanowisku. Sprawdź, jakie cele stawiane są przed pracownikami. Zapytaj znajomych, zadaj pytanie na odpowiednim forum w internecie – może ktoś już pracuje na podobnym stanowisku i podpowie Ci coś ważnego, co pomoże Ci napisać profesjonalny list motywacyjny.

 

Znasz kogoś, kto jest project managerem, a sam aplikujesz na to stanowisko? Zadzwoń i zapytaj, jak wygląda codzienna praca. Wypisz wszystko na kartce i zastanów się, czy już kiedyś sam nie miałeś podobnego doświadczenia. 

 

"Dobry list motywacyjny - 6 zwrotów, których lepiej unikać" (czytaj)

 

3. Potraktuj się jak "produkt" do kupienia

 

Profesjonalny list motywacyjny powinien być Twoją reklamą. Widziałeś kiedyś reklamę, w której producent opowiada, dlaczego to on chce, żebyś kupił jego produkt? Raczej nie. Zamiast pisać o powodach, dla których chcesz dostać pracę w danej firmie, napisz, dlaczego to Ty powinieneś ją otrzymać.

 

Pokaż korzyści, jakie zyska pracodawca zatrudniając Cię. Jeśli negocjowałeś ceny z podwykonawcami, pochwal się, ile zaoszczędziłeś dla poprzedniej firmy. Jeśli pracowałeś w sprzedaży, opowiedz o swoich sukcesach. Znajdź potrzebę pracodawcy i odpowiedz na nią.

 

Kandydatów z podobnym doświadczeniem zazwyczaj jest wielu, ale to Ty masz dostać pracę więc "opakuj" się lepiej niż inni. Jak pisać przykładowy list motywacyjny, który będzie czytany? Napisz to, co jest ważne dla adresata, a nie dla Ciebie.

 

Jak pisać przykładowy list motywacyjny

 

4. Profesjonalny list motywacyjny nie kopiuje informacji z CV

 

Częstym błędem to pisanie listu motywacyjnego w formie rozwinięcia CV np. na stanowisku x zajmowałem się y. Znacznie lepsze podejście to pokazanie przykładowego problemu, który na danym stanowisku rozwiązałeś. Wspomnij też krótko o swoich sukcesach i najważniejszych dokonaniach i pokaż, dlaczego sądzisz, że mogłyby się one przydać na stanowisku, na które aplikujesz. 

 

"4 rady jak napisać list motywacyjny na staż?" (czytaj)

 

5. Jak pisać list motywacyjny, który nie trafi do kosza! Bądź konkretny.

 

Nie pisz ogólnikami, że jesteś pracowity i zarządzałeś zespołem sprzedażowym. Dodaj, iloma osobami zarządzałeś, wyjaśnij, jak realizowaliście swoje cele, dopisz, jaki system zarządzania preferowałeś i dlaczego.

 

Jeżeli nie masz doświadczenia, które możesz przedstawić za pomocą konkretnych danych i liczb, pomiń je i podkreśl inne, które możesz udokumentować cyframi.

 

List motywacyjny - przykłady, czego nie warto w nim napisać:

 

Wielu kandydatów pisze, że są kreatywni, pracowici, sumienni, marzą o danej pracy itp. Popełnij ten błąd, a Twój list trafi do kosza po pierwszym akapicie.

 

Przykładowy list motywacyjny, zobacz jak go napisać

 

6. Profesjonalny list motywacyjny mieści się na 1 stronie!

 

List nie jest historią Twojego zatrudnienia ani rozprawką, w której masz pokazać, dlaczego chcesz pracować w danej firmie. Rekruterzy przeglądają setki CV dziennie. Jeśli liczysz, że ktoś z nich ma czas czytać dodatkowych kilkaset strony listów motywacyjnych, jesteś w błędzie.  

 

Zacznij od zdania, które zainteresuje rekrutera i przekona go, że warto czytać dalej. Skup się na najważniejszych osiągnięciach, które mogą być przydatne w nowej pracy. I w żadnym wypadku nie pisz listu motywacyjnego, który nie  zmieści się na jednej stronie.

 

Jak napisać list, który zapewni Ci zaproszenie na rozmowę? Zobacz najlepszy przykładowy list motywacyjny według Harvard Business Review. Dlaczego ten list jest tak skuteczny? Przede wszystkim jest krótki. Adresat zdoła go przeczytać w ciągu kilkunastu sekund. Zwróć uwagę, że autor nie piszę czego chce, tylko co sam oferuje. Na koniec prosi o spotkanie. Proste rozwiązania zawsze są najlepsze.

 

7. Forma!

 

Przykładowy list motywacyjny powinien być estetyczny i wyglądem nawiązywać do CV. Użyj tego samego typu i rozmiaru czcionki, kolorów oraz odstępów.

 

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i szybko stworzyć atrakcyjne dokumenty, na profesjonalnej papeterii, wypróbuj nasz kreator CV i listu motywacyjnego i z ponad 400 szablonów dobierz idealny do stanowiska, na które chcesz aplikować.

 

 

Stwórz skuteczne CV i list w kilka minut bez rejestracji 

 

 

Przykładowy list motywacyjny, który zapewni Ci pracę

 

Sprawdź list kilka razy przy użyciu autokorekty. Przeczytaj go na głos. Pamiętaj o wymogach formalnych. Jeżeli ogłoszenie ma numer referencyjny – dodaj go w CV i liście motywacyjnym. Nie zapominaj o zwrotach otwierających i kończących list. Podpisz się na końcu. 

 

Przykładowy list motywacyjny: O czym jeszcze warto pamiętać? Warto napisać inny list na różne ogłoszenia? Wypowiedz się.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w opracowaniu CV i listu, napisz do mnie albo zobacz 6 rzeczy, które ulepszę dla Ciebie, abyś szybciej dostał pracę.

Oceń mój artykuł. Średnia: 3.8 (50 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2015-05-19 07:57:22

Podkreśl dlaczego chcesz pracować akurat w tym miejscu - w przypadku braku doświadczenia to jedyne rozwiązanie pozwoli odpowiedzieć na pytanie jak napisać skuteczny list motywacyjny.

Kinga 2015-05-19 05:40:04

Właśnie skończyłam liceum chciałabym się załapać jako kelnerka w restauracji/hotelu/sali weselnej. Wcześniej pracowałam przez miesiąc w firmie produkującej sprzęt medyczny co mogę napisać w liście motywacyjnym ??

Piotr Sosnowski 2015-02-16 17:13:46

Pokaż dlaczego chcesz pracować akurat w tej firmie. Spróbuj pokazać pracodawcy dlaczego warto w Ciebie zainwestować i jaki masz plan na siebie. Dodaj też informacje o tym, czym zajmowałaś się na praktykach. Może któreś z Twoich doświadczeń przyda się w nowej pracy?

Tutaj wklejam dodatkowy poradnik pomagający w odpowiedzi na pytanie jak napisać list motywacyjny: https://interviewme.pl/blog/ja...

Oliwia 2015-02-16 15:03:56

Chcę spróbować swoich szans na stanowisku młodszego analityka, jestem świeżo po studiach a moje jedyne doświadczenie koncentruje się na przebytych praktykach.
Co mam napisać w liście motywacyjnym? Jak go w ogóle zacząć? Proszę o pomoc.

Dorota Skura 2015-01-09 07:08:23

Rzeczywiście skrótowe vademecum dokumentów rekrutacyjnych, bardzo dobre :)

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii List motywacyjny
Artykuły o podobnej tematyce