Trwa wysyłanie danych...
Proszę czekać.

9 powodów przez które nadal jesteś bezrobotny

Jak szukać pracy? | 2016-01-15
Piotr Sosnowski
Konsultant kariery w InterviewMe

Bezskutecznie szukasz pracy od kilku miesięcy? Z każdym dniem Twoja motywacja spada? Pokażę Ci 9 błędów, które mogą sprawiać, że nadal jesteś bezrobotny i nie wiesz jak znaleźć pracę. Będę powtarzał do znudzenia: jeśli jesteś bezrobotny, to nie oznacza, że jesteś gorszy. To tylko stan przejściowy. Bądź wytrwały i gotów na zmiany. Zwłaszcza jeżeli spełniasz choćby 1 z 9 powodów bycia bezrobotnym:


bezrobotny-jak-znalezc-prace

 

1. Słabo odpowiadasz na pytania na rozmowach kwalifikacyjnych

 

Jest duża szansa, że niedokładnie przygotowujesz się i nie wiesz, jakie padną pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Bądź dociekliwy! Dokładnie przewertuj stronę internetową firmy. Dowiedz się jak najwięcej i zrób research! Może trudno Ci w to uwierzyć, ale kandydatom najgorzej wychodzi odpowiedź na pytanie: Co Pani/Pan wie o naszej firmie? Znajdź też rekrutera na LinkedIn albo Goldenline, może macie podobne zainteresowania?

 

2. Nie czytasz dokładnie ogłoszeń

 

Jeżeli nie pasujesz do ogłoszenia lub najzwyczajniej nie masz doświadczenia w branży, nie możesz liczyć na pracę. Wysyłanie aplikacji na ogłoszenie, które jest powyżej Twoich wymagań ma sens tylko czasami. Możliwe, że rekruter aktualnie prowadzi też inne rekrutacje na niższe stanowiska. Nie możesz jednak nastawiać się, że otrzymasz stanowisko, na które nie spełniasz wszystkich kryteriów. Dużym błędem jest niespełnianie wymogów formalnych. Jeżeli jest polecenie wysłania listu motywacyjnego – wyślij go. Tak samo z klauzulą – dołączaj ją zawsze do swoich aplikacji. Zobacz, czy nie ma wymagań specjalnych (referencje, zdjęcie, krótszy list motywacyjny, aplikacja tylko po angielsku etc.). 

 

3. Nie masz pomysłu na siebie

 

Wyznacz swoje cele zawodowe. Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, będzie Ci ciężko osiągnąć sukces. Jeżeli miotasz się w różnych branżach i na różnych stanowiskach, spróbuj określić swoją pracę idealną i zobaczyć przebieg kariery innych, którzy osiągnęli w niej sukces. Tu pomocny będzie LinkedIn. Odpowiedz sobie na pytanie, kim chcesz być za 20 lat, znajdź osoby o takim profilu zawodowym i zobacz, jak do tego doszli.  Zobacz, jak wyznaczać cele zawodowe. Nie trać czasu na prace, które nie rozwijają Twojego potencjału i nie pchają Cię we właściwym kierunku.

 

bezrobotny-jak-znalezc-prace-linkedin
 

4. Jesteś nastawiony roszczeniowo

 

W trakcie rozmów staraj się skupiać na swoich plusach i tym, co możesz zaoferować pracodawcy. Parafrazując słowa Johna Kennedy’ego: Nie pytaj, co pracodawca może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla pracodawcy. W sytuacji trudnego rynku osoby nastawione roszczeniowo nie są dobrze oceniane przez rekruterów, a Tobie przecież zależy na znalezieniu nowej pracy. Nie stawiaj warunków na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Pytanie o urlopy, zwolnienia i przerwy w pracy zostaw na później! Ostatnio kandydat zapytał mnie czy dostanie bardziej elastyczny czas pracy. Wiem, że to ważne, ale nie jest to najlepsze pytanie na pierwszej rozmowie o pracę, na której Ci zależy.

 

5. Twoja motywacja pozostawia dużo do życzenia

 

Postaraj się pokazać na rozmowach, że masz motywację do rozwoju. To, co na wczesnym etapie kariery powinno Cię pchać do przodu to właśnie rozwój osobisty i zawodowy. Nie mów o tym, że odchodzisz z pracy, ponieważ Ci się ona nie podoba albo nie lubiłeś szefa. Zaprezentuj się jako proaktywny kandydat. Przygotuj się i zobacz jak odpowiadać na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Pytanie o motywację padnie na pewno. Musisz umieć na nie odpowiedzieć.

 

6. Masz za mało kontaktów profesjonalnych

 

Nic tak nie pomaga w znalezieniu pracy, jak znajomi, którzy mogą Cię polecić lub dać informacje o rekrutacji. Postaraj się wykorzystać potencjał LinkedIn i rozbudowywać swoją sieć kontaktów zawodowych. Część firm rekrutuje kandydatów wśród osób poleconych przez pracowników. Szukając pracy, poinformuj wszystkich, którzy mogą Ci pomóc, że poszukujesz nowych możliwości rozwoju. Słyszałeś o tym, że 6 “podań ręki” wystarczy, aby dotrzeć do każdego człowiek na świecie?

 

7. Aplikujesz na wszystko, co się da

 

To metoda „shotgun”, która niestety źle sprawdza się w realiach szukania pracy. Bombardowanie wszystkich ogłoszeń i gra na ilość aplikacji nie jest dobrą strategią. Spróbuj poświęcić więcej czasu na ogłoszenia w Twoim profilu. Napisz spersonalizowany list motywacyjny do konkretnej firmy, a swoje CV twórz tak, by dało się zobaczyć, że zależy Ci dokładnie na tej pracy, którą znalazłeś w ogłoszeniu. Nie jesteś kandydatem idealnym na każde stanowisko! 

 

kreator-CV-generator-CV

8. Podchodzisz do rekrutacji niestarannie

 

Zadbaj o swój ubiór i wygląd, gdy dostajesz zaproszenie na rozmowę. Znam wiele przypadków osób, którym nie udało się tylko dlatego, że są źle ubrane, czuć od nich papierosy, czy nie wyjęły kolczyków z twarzy na czas rekrutacji (to nie wszystkim się podoba, a nie wiesz, z kim będzie rozmowa). Na rozmowie miej klasę i nie zniechęcaj rekrutera na starcie. Twoje wypowiadane na rozmowie stanowią tylko część postrzegania Twojej kandydatury. Reszta zależy od tego, jako je wypowiesz i jakie wrażenie sprawisz. Zobacz, jakie są czynniki sukcesu rozmowy w pierwszych 90 sekundach.

 

9. Sprawdź, czy Twoje kompetencje pasują do stanowiska

 

Czy wiesz, w czym jesteś najlepszy? Jakie są Twoje silne, a jakie słabe strony? Jeżeli potrzebujesz drogowskazu i informacji o sobie, możesz skorzystać z narzędzi dostępnych za darmo w Internecie i zbadać swoje kompetencje. Pamiętaj, że to, co sam myślisz sobie, niekoniecznie musi pokrywać się z rzeczywistością.  Sprawdź portal e-peers.com i wykonaj dostępne tam badania 360 stopni albo samooceny. Poświęcisz chwilę, a to, czego się dowiesz, może się okazać bezcenne.

 

"Praca po znajomości" - czy to naprawdę tak powszechne zjawisko w Polsce? Dlaczego niektóre osoby szybciej znajdują pracę od innych? Podziel się ze mną opinią w komentarzu. Skontaktuj się ze mną na LinkedIn lub Google+!

 

Oceń mój artykuł. Średnia: 4.2 (17 głosów)
Komentarze
Piotr Sosnowski 2015-08-21 08:00:34

Jeżeli stanowisko podoba Ci się i możesz liczyć na rozwój wewnątrz tej firmy - aplikuj :)

MN 2015-08-20 17:51:21

Profil idealnego kandydata: wykształcenie minimum średnie. Mam pytanie, czy widząc takie ogłoszenie ale będąc już po studiach zaryzykować na takie stanowisko? Czy raczej większe szanse mają młodsi? Możesz coś doradzić Piotrze w tej kwestii?

Adam 2015-02-25 20:44:39

Jak napisałaś "niestety nie udzielamy takich informacji" to od razu można zauważyć, że nie kontaktowałaś się bezpośrednio z rekruterem a z całą agencją albo firmą. Przecież można zadzwonić - zapytać o Pana Kowalskiego( lub numer do niego), bo byliście niedawno z nim na spotkaniu i voila. Pzdr

Aleksandra - Lekcje Sukcesu 2014-11-17 10:51:01

Panie Piotrze, a proszę mi wytłumaczyć jak to możliwe, że dostałam pracę, mimo iż spóźniłam się 15 minut na rozmowę (choć zawsze jestem punktualna, siła wyższa), byłam ubrana w jeansy, t-shirt i marynarkę, mam praktycznie puste CV, a jestem już na 4 roku studiów? W dodatku szukałam jej niecałe 24h. Fakt nie jest to praca wysokich lotów, ale jak na osobę bez doświadczenia i tak jestem zadowolona ze stanowiska. Wydaję mi się, że w 90% decyduje po prostu SZCZĘŚCIE. To jest klucz do zdobycia posady. Pozdrawiam!

Piotr Sosnowski 2014-11-10 14:29:26

Nie uważam, żeby moja ocena, jako przedstawiciela HR była jedyną słuszną. Dlatego często jest weryfikowana przez bezpośrednich przełożonych kandydatów.

Czy jestem arogantem? Nie mnie to oceniać, ale Twoje szybkie sądy na czyimś blogu i generalizowanie sprawiają, że taki pogląd wydaje mi się mało wartościowy :)

Konstruktywny feedback nie jest żadną bzdurą i jeśli dotyczy prawdziwej rekrutacji, gdzie liczą się umiejętności, może być dla Ciebie cennym drogowskazem.

Sam kiedyś otrzymałem rujnującą moją kandydaturę informację zwrotną. Myślę, że bardzo mi wtedy pomogła. Dlatego polecam zwracanie uwagi na feedback. Może dużo pomóc jeśli odpowiednio się do niego podejdzie.

Każda ocena jest subiektywna, ale jak otrzymujesz ich potwierdzenie od kilku osób, to chyba coś jest na rzeczy, prawda?

Agnieszka 2014-11-09 20:51:24

Nie, feedback w większości sytuacji jest zupełnie bezwartościowy. Badania jednoznacznie pokazują, że np. kobiety, obcokrajowcy, osoby nieatrakcyjne mają znacznie mniejsze szanse znalezienia pracy przy identycznych kwalifikacjach jak osoby nienależące do tych grup. Myślisz, że ktokolwiek napisze ci wprost: kwalifikacje super, ale baliśmy się, że zajdzie pani w ciąże? Zamiast tego wymyślają idiotyzmy a kandydat potem traci czas na doskonalenie wyimaginowanych niedoskonałości. Pomijając, że feedback to zawsze ocena subiektywna. HR to dział arogantów, którzy sądzą, że ich ocena jest jedyną sprawiedliwą, ale w praktyce wygląda to inaczej. Prezentowałam niedawno paper. Znajomi wśród słuchaczy stwierdzili potem, że byłam bardzo nastawiona na konfrontację, prawie agresywna. Ocena szefa: byłam zbyt defensywna i nieśmiała. Dokładnie. Feedback to kolejna bzdura, która ma przekonać kandydata, że to w nim jest coś nie do zaakceptowania, a nie w rasistowskim, seksistowskim systemie zatrudniania.

Piotr Sosnowski 2014-11-07 17:31:49

Trzeba próbować na wszystkie możliwe sposoby. Według mnie informacja zwrotna dla kandydata to podstawa. Jeżeli ustalisz w trakcie rozmowy, że zależy Ci na ocenie i późniejszej informacji będzie większa szansa na to, że ją otrzymasz.

Gabriela 2014-11-07 14:48:35

Problem jest taki, że bardzo często rekruterzy nie mają najmniejszej ochoty poświęcać ani minuty swojego cennego czasu na jakikolwiek feedback. Niejednokrotnie próbowałam taką informację zwrotną otrzymać. Pisałam maile, dzwoniłam. Za każdym razem dostawałam odpowiedź: Niestety nie udzielamy takich informacji. Koniec dyskusji.

Piotr Sosnowski 2014-11-07 13:51:11

Dziękuję za komentarz i link. Postaram się zweryfikować te informacje.

Piotr Sosnowski 2014-11-07 13:48:14

Cieszę się, jeżeli udaje Ci się wdrażać zmiany pomagające Twojej karierze :)

Michał W. 2014-11-07 13:36:44

Szanowny panie, niestety, ale informacja, że "Według badań, tylko 7 procent sukcesu to Twoje słowa na
rozmowie. Reszta zależy od tego, jako je wypowiesz i jakie wrażenie
sprawisz. Przyłóż się do pozostałych 93%.", jest już od jakiegoś czasu obalonym mitem i nie powinno powielać się tego typu informacji.
http://badania.net/mit-mehrabi... - polecam przeczytać
Pozdrawiam

korekta 2014-11-07 13:17:46

Minęło kilka miesięcy, przypadkiem trafiam ponownie na ten tekst i muszę się pochwalić, że coś rusza :) Tzn. zrobiłem kilka projektów dla siebie, po prostu po to, żeby czymś wypełnić portfolio, do tego zapukałem do kilku drzwi i proszę... efekty pojawiły się nadspodziewanie szybko. Jest już zainteresowanie, pierwsze zlecenia, perspektywa jednej stałej współpracy. Piszę to po to, żeby ludzie trafiający tu nie tracili wiary - zmiana wymaga wysiłku, nieustępliwości i rozwoju. Ale jest nieunikniona. Jeśli wiesz, dokąd dążysz, to tam dojdziesz, nawet jeśli po drodze czeka Cię przystanek czy zejście z drogi celem ominięcia bardzo trudnej przeszkody - póki zmierzasz w kierunku celu, jest dobrze. W którymś momencie do niego dotrzesz.

Piotr Sosnowski 2014-10-14 18:25:39

Jeśli dostajesz zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne, ale nie dostajesz pracy (już po którejś rozmowie) to znaczy, że źle na nich wypadasz i nie umiesz pokazać swoich atutów przyszłym pracodawcom. CV odpowiada za moment szukania pracy, aż do zaproszenia na rozmowę. Później wszystko w Twoich rękach i umiejętności przekonania do siebie innych.

Spróbuj dobrze przygotowywać się do samych rozmów, ćwicz pytania wcześniej, a najlepiej poproś o ocenę kogoś, kto zrobi z Tobą próbną rozmowę o pracę. Problem może okazać się o wiele prostszy niż podejrzewasz...

nati 2014-10-02 14:25:29

Zastanawiam sie co z robic z takim feedbackiem? czy moze jakies porady????

Hi Natalie,

Apologies, for the delay in my reply.

I would like to thank you for attending the interview with us for the XXXX and at this time, there was a more experienced individual who was successful.

If I were going to provide further constructive feedback, I would suggest you address time management within interview times and focus on providing succinct information in a summarised fashion.

Adam 2014-09-28 12:16:06

Piotr ma rację, feedback jest jednym z najważniejszych rzeczy, które możesz uzyskać po rozmowie. Musisz wystrzegać się oficjalnych maili takich jak ten, który podałaś - bo nic z nich nie wynika! Odpowiadając na Twoje pytanie: TAK! W dobrym tonie jest zapytać o informację zwrotną, pokazujesz wtedy sobie i innym, że masz odwagę zmierzyć się z tym co możesz usłyszeć od rekrutera. Najlepszym rozwiązaniem jest wziąć telefon, zadzwonić i normalnie po ludzku zapytać. Jeśli nie wiesz jak to zrobić w praktyce to przeczytaj to znalazlemprace.pl/rozmowa-kwal...
Wiem, że nie jest to proste za pierwszym razem, ale już za 5tym będziesz widziała różnicę. Pzdr

Lucyna 2014-08-07 00:39:36

Jak konkretnie mogłabym to sprawdzić? Czy w dobrym tonie jest wysyłanie maila z prośba o feedback po otrzymaniu odpowiedzi odmownej? Często jest tak, że w sprawach interview kontaktuje się ze mną pracownik hr niższego stopnia, a rozmowy odbywają się albo z team leaderami danego działu, do którego aplikuję, albo z managerami hr. Jeśli później dostaję maila z odmową to zazwyczaj jest on wysyłany znów przez osobę, która dzwoniła żeby mnie zaprosić. Tylko raz mi się zdarzyło ze dostałam maila z odmową od osoby, która prowadziła ze mną rekrutację, brzmiał on tak:

Pani
Lucyno, chciałabym podziękować za wzięcie udziału w procesie rekrutacji
na stanowisko Asystentki Zarządu w "....."
Bardzo
cieszy mnie, że nasza oferta budzi zainteresowanie takich osób jak
Pani: otwartych, energicznych, z doświadczeniem i kwalifikacjami,
gotowych do realizacji swoich ambicji.
Niestety
w chwili obecnej nie możemy zaproponować Pani współpracy. Wybraliśmy
bowiem inną osobę, która - tylko i wyłącznie naszym zdaniem - w
pełniejszym zakresie odpowiada naszym oczekiwaniom sformułowanym przez
nas wobec kandydatów ubiegających się o to stanowisko.
Życzę Pani powodzenia w skutecznym poszukiwaniu satysfakcjonującej pracy, a w dalszej perspektywie – wielu sukcesów.
Nie muszę chyba dodawać, że wszelkie wymogi formalne spełniałam, a po wstępnej rozmowie w języku angielskim otrzymałam natychmiastowy feed back: "naprawdę wysoki poziom"
To bardzo frustrujące, bo nie wiem co mogło pójść nie tak. Zadko kiedy rekruter pisze list z odmową,która nie jest automatyczna.

Krzysiek 2014-08-06 21:43:10

Szukam pracy od... tak to już ponad 1,5 roku... moja motywacja więc spadła już prawie do zera, nie mam już totalnie siły, pomysłu czegokolwiek żeby to zmienić ,bo kto bym miał? znajomi twierdzą ,że takiego przypadku jeszcze nie widzieli jak ja, zaczynałem od cv ,które było mało urokliwe i nie przykuwało uwagi aż doszedłem do etapu przemodelowania go na wzór jeden z Waszych, fakt odzew był większy, pomogło to ,ale nie dostałem żadnej oferty pracy, kończyło sie na tym ,że zawsze wybierali kogoś innego lub jak to mają w praktyce nie byli łaskawi nawet pomimo wcześniejszego zapewnienia dać odpowiedź co jak dla mnie jest totalnym brakiem szacunku dla osoby ,która poświeciła swój czas i przyszła na spotkanie, na rozmowy zawsze przychodziłem z uśmiechem, elegancko ubrany, przygotowany w zestaw pytań itd. niestety nie pomogło, ostatnio nawet pomimo ,że na dane stanowisko miałem ponad 3 letnie doświadczenie i osobie z ,która rozmawiałem spodobałem się, ostatecznie jednak decydujacy kierownik ,którego nie widziałem nawet na oczy wybrał kogoś innego, nie mam pojęcia co jeszcze mogę zrobić. nie mam ogólnie bogatego doświadczenia, a jak już wysyłam cv to tylko na oferty ,które są w zasiegu moich kwalifikacji, próbowałem po znajomości ,bo w końcu trochę ich mam jednak totalnie nikt nie mógł mi pomóc w tej sprawie, nic zaoferować, próba zmiany branży i załapanie się choćby na staż też bezskutku, nie wiem już co robić.

Piotr Sosnowski 2014-08-06 18:47:04

Te problemy dotyczą też ludzi z bogatszym doświadczeniem. Uwierz mi na słowo rekrutera :)

Spróbuj zrobić projekt pro bono. Jeżeli nie możesz zatrudnić się by zrealizować doświadczenie, które może Ci pomóc - dlaczego nie zrobić tego dla NGO, lokalnej organizacji czy Twoich znajomych? Doświadczenie nie wynika tylko z pracy etatowej. Warto o tym pamiętać.

Nie chcę komentować sytuacji u Twojego pracodawcy, ale jeżeli nie podoba Ci się praca - spróbuj ją zmienić. Nie jesteś do niej przyspawana. Problem w tym, że ciężko jest wybrać między spokojnym zarobkiem i liczeniem na stare, znane problemy, a nieznaną i całkowicie niezgłębioną pracą. To kwestia Twoich celów. Znam osoby, które po 10 latach w branży zmieniły ją i są teraz zadowolone. Głównie przez to, że taki miały na siebie pomysł i chciały go zrealizować. Myślę, że jeśli chcesz coś zrobić, po prostu szukasz na to sposobu :)

korekta 2014-08-06 18:17:03

Wszystko ładnie, pięknie, tylko ten tekst - w moim odczuciu - kierowany jest głównie do świeżo upieczonych absolwentów. Ja np. jestem w takiej sytuacji, że robię to, co lubię, a na dodatek zarabiam nieźle, jak na swój region. Problem w tym, że mój pracodawca jest idio... mitomanem, całkowicie niesłownym człowiekiem, który myśli tylko o inkasowaniu pieniędzy za zlecenia, natomiast sam całą odpowiedzialność i pracę zrzuca na pracowników. Natomiast presja, jaką wywiera na pracowników, powinna być książkowym przykładem mobbingu (chociaż oczywiście robi to tak umiejętnie, żeby w razie czego nie można było mu niczego zarzucić). W takiej sytuacji trudno się zmotywować, a poza tym co niby mam powiedzieć na rozmowie...? Że czemu zmieniam pracę, skoro pracuję w zawodzie, zarabiam nieźle, a specyfika pracy sprawia, że nieustannie się rozwijam, chcąc nie chcąc.
Myślę zatem o kompletnej zmianie branży, ale również na coś, na czym się znam.
I tu pojawia się kolejny problem, a mianowicie brak udokumentowanego doświadczenia. Cóż z tego, że zajmuję się grafiką od małego w różnych formach (rysunek, malunek, graffiti, typografia), jeśli nigdy nie zrealizowałem żadnego oficjalnego zlecenia na umowę. Nie mogę zdobyć doświadczenia, bo nikt nie chce mi dać zlecenia, bo nie mam doświadczenia, bo nie dostanę zleceń bez doświadczenia... Błędne koło.

Piotr Sosnowski 2014-08-06 16:12:14

Chodzi o to, by móc pokazywać na nich swoje portfolio i sprzedawać usługi? Spróbuj Etsy.com - dużo ciekawych grafik, chociaż nie wiem, czy profil ten sam. Czy masz swoje portfolio na Behance?

Piotr Sosnowski 2014-08-06 16:08:47

Oczywiście :) Pisałem o nich tutaj: https://interviewme.pl/blog/ja...

Piotr Sosnowski 2014-08-06 16:08:08

Czy na pewno chodzi tylko o doświadczenie? Czy "drążysz" trochę bardziej temat w rozmowie z rekruterem o feedbacku po rekrutacji? Jak kontaktuje się z Tobą - wykorzystaj tę szansę i podpytaj o wszystko, co jest możliwe. Za małe doświadczenie pachnie mi trochę standardowym powodem, który można zarzucić każdemu w większości rekrutacji. Można to przecież sprecyzować. W jakich dziedzinach za małe doświadczenie? Nad czym w doświadczeniu popracować by dostać pracę? Co zrobić, by zdobyć taką samą pracę za jakiś czas? Czym dokładnie różnił się kandydat, który przeszedł? etc. Nie zawsze otrzyma się odpowiedź, ale jak rekruter jest fair w stosunku do kandydatów - powinien przekazać informacje.

20 rozmów kwalifikacyjnych to bardzo duży odzew, jak na 4 miesiące... Wydaje mi się, że może chodzić o inne aspekty niż doświadczenie. W końcu ono jest znane wstępnie na etapie wysyłki CV.

Masz swoje cele zawodowe dodane do CV? Precyzujesz je dobrze na rozmowach kwalifikacyjnych? Pokazanie planu na siebie u osoby młodszej jest zawsze w cenie!

Piotr Sosnowski 2014-08-06 16:03:01

Dziękuję za Twój wpis.

Zazwyczaj najprostsze rady są najtrudniejsze do zastosowania, ale nie nazywałbym ich trywialnymi :)

Jeżeli jest to wygodniejsze - można skrócić horyzont celów zawodowych do 5 lat. To i tak potężny plan. W tym wpisie i wspomnianych 20 latach chciałem pokazać, by myśleć o tym co będzie kiedyś. Dużym problemem wielu osób jest to, że robią coś czego nie lubią, bo kiedyś było zbyt trudno zawrócić.

Słuszna uwaga z budżetówką, ale zaznaczenie na rozmowie że chcesz się rozwijać w administracji w moim odczuciu nie jest złe. Czy motywacja do pracy w sferze publicznej jest inna niż w korporacji? Też trzeba to w pewien sposób lubić by być dobrym :)

Piotr Sosnowski 2014-08-06 15:58:56

Dziękuję za Twój komentarz.

Pracodawcy często kierują się kosztami zatrudnienia danego pracownika. Na to nie zawsze mamy wpływ. Wierzę jednak, że jest dużo stanowisk, gdzie umiejętności będą w cenie.

Jeżeli chodzisz na rozmowy i nie dostajesz pracy, to może coś w trakcie ich trwania nie jest Twoją mocną stroną? Czy dostajesz feedback po tych rozmowach? Jakie są powody tego, że pracodawcy nie chcą Cie finalnie zatrudniać? Musisz koniecznie to ustalać, bo inaczej nigdy nie będziesz wiedzieć, co robisz źle. Może nie chodzi o pieniądze?

Stały odzew to już jest coś! To znaczy, że Twoje doświadczenie i dokumenty są dla pracodawców atrakcyjne. Czas sprawdzić, co może być przyczyną niezatrudniania po samych rozmowach.

Lucyna 2014-08-06 14:22:28

A mi się wydaje, że w większości stanowisk administracyjnych, na które aplikuję chodzi o pieniądze. Szukam pracy od prawie roku, na początku moim problemem było cv: w ciągu 5 miesięcy jedno zaproszenie na rozmowę! Przerobiłam je posiłkując się waszymi szablonami i faktycznie mam stały odzew, ale co z tego? Od maja odbyłam łącznie 12 rozmów o pracę, średnio jedna tygodniowo i ciągle jestem bezrobotna. Zawsze idę doskonale przygotowana, zadbałam o odpowiedni strój, nawet paznokcie przemalowuję z czerwonych na cieliste. Jestem uśmiechnięta i zmotywowana. Rozmowy przebiegają doskonale, aż do pytania o zarobki. Mam prawie 10-o letnie doświadczenie na stanowisku asystenckim, bo zaczęłam pracować jeszcze na studiach, mówię biegle po angielsku, skończyłam studia podyplomowe. A wśród kandydatów zawsze znajdzie się studentka, która powie o te 600 zł netto mniej i to ona dostaje pracę, nie ja. Zaskakuje mnie najbardziej to, że nawet w korporacjach pracownicy fizyczni mogą wyciągnąć tyle co ludzie z administracji. Czy mam na rozmowie zaniżać oczekiwania finansowe, licząc że z czasem uda mi się wynegocjować podwyżkę i z samego dostania pracy uczynić swój sukces na tę chwilę? Jestem rozczarowana, bo pierwszy raz w życiu szukam pracy według planu i nic z tego nie wychodzi.

Natalia 2014-08-06 11:35:54

W branzy architektonicznej jest niestety bardzo duza konkurencja, z roku na rok ofert pracy coraz mniej. Czasami warto jednak pomyslec moze o zmianie branzy niz utopijnie wierzyc, ze w koncu ktos nas zatrudni. Chcialabym dzialac jako freelancer. Znaja Państwo moze jakies strony, portale internetowe pokroju 99designs.com, ale zwiazane z wnetrzami, architektura?

A. 2014-08-06 11:31:35

Witam. Jestem przed obroną mgr i zastanawiam się czy miałby Pan jakieś porady dla osób zaczynających swoją karierę zawodową. Posiadam już tytuł inżyniera oraz mówię biegle dwoma językami obcymi, jednak mam wrażenie, że ciężko będzie mi się przebić, ponieważ nie posiadam żadnego doświadczenia i kontaktów. Nie mogę sobie również finansowo pozwolić na odbywanie praktyk za darmo. Bardzo ucieszyłby mnie artykuł podpowiadający osobom zaraz po studiach.

nati 2014-08-06 11:19:54

U mnie występuje inny problem. Ost chodze na rozmowy bardzo czesto (min raz w tyg) na ktore jest zapraszanych max 6kandydatow i jak do tej pory (4 miesiac szukania, 20 rozmow kwalifikacyjnych za mna) dostaje same odpowiedzi odmowne. Nie wiem dokładnie w czym jest problem gdyż przygotowuje sie do rozmowy, spełniam wymagania przedstawione w ogloszeniu w 100proc (nawet więcej), jestem pozytywnie nastawiona itp. Zawsze dostaje ten sam feedback : inni maja więcej doświadczenia (czytaj są starsi!!!) . Czy jest jakas szansa na to aby to 'przeskoczyć'. Pracuje za granica, aplikuje na stanowiska Managerskie (mam 29 lat). Inni kandydaci ZAWSZE są po czterdziestce wiec 'wyglądają na bardziej doświadczonych' pomimo, ze ja pracuje w swojej branży od 11lat! Dodam tylko, ze mowie w 3 jezykach i obecnie mam prace na stanowisku managerskim. Moze jakies podpowiedzi?

Jagoda 2014-08-06 11:13:45

Piotrze, rady choć trywialne, trafiają w samo sedno. Mam inną opinię odnośnie dwóch fragmentów wpisu:

- "Odpowiedz sobie na pytanie, kim chcesz być za 20 lat?" - dlaczego aż tak daleko wybiegać w przyszłość? Bardziej docelowe jest pytanie, kim chcesz być za 5 lat? I w tym czasie pojawią się zawody, o których dziś nie mamy pojęcia, a dotychczasowe zostaną wyparte. Czy mając lat 20 wiesz, kim chcesz być mając 40 lat na karku? Nie znam takich osób. Można uprościć tę radę - znajdź ścieżkę zawodową, którą chcesz podążać i śledź sytuację na rynku branżowym, sprawdzaj jakie są nowe możliwości, bądź gotowy się przekwalifikować pozostając jednak w dotychczasowej osi. Przykładowo, posiadasz wykształcenie poligraficzne, czy cofając się nawet te 5 lat w przeszłość byłbyś w stanie wyobrazić siebie jako specjalistę od druku 3D?

- Postaraj się pokazać na rozmowach, że masz motywację do rozwoju - rada dobra w zależności od rodzaju pracodawcy. Często wymarzonym pracownikiem jest wierny, ale bierny, a osoba posiadająca chęci rozwoju ma podcięte skrzydła i postrzegana jest roszczeniowo. Np. aplikując do budżetówki trudno liczyć na możliwości rozwoju, często wykonuje się przez lata te same obowiązki, a ewentualny awans otrzymuje się nie przez pryzmat osiągnięć i chęci rozwoju...

Tyle z moich własnych doświadczeń.

Paulina 2014-05-08 15:45:41

Myślę, że to jest dobry pomysł, myślałam o Behance, w chwili obecnej zamieszczam swoje prace na facebook'u. Połączenie muzyki i grafiki to dobry pomysł, może uda mi się znaleźć więcej zleceń. Dziękuję za odpowiedź ;)
Pozdrawiam

Piotr Sosnowski 2014-05-08 10:56:23

Paulina - miło mi, że piszesz! Mam kilka pomysłów :)

Przede wszystkim - czy masz swój profil na Behance? Grafik to przede wszystkim portfolio więc im lepiej zadbasz o swoją obecność w sieci i wizerunek osoby sprawnie realizującej zamówienia graficznie - tym lepiej będzie dla Ciebie.

W sieci jest wiele ogłoszeń/miejsc (np. http://99designs.com/) gdzie możesz zdobyć zlecenia od ludzi z całego świata i zarabiać więcej, nie ograniczając się tylko do Rzeszowa.

W moim odczuciu praca grafika ma ogromny plus, którym jest możliwość pracy zdalnej. Jeśli Rzeszów nie zapewnia tylu zleceń, ile chcesz trzeba próbować wyjść do świata, a przy okazji szukać pracy lokalnie.

Mam też inną radę. Jeżeli masz swoją pasję - koniecznie połącz ją z grafiką. Przykładowo - jeśli lubisz kolarstwo (czy muzykę, film etc) znajdź klub kolarski dla którego będziesz robić grafikę (lub klub muzyczny, filmowy...). Połączysz zainteresowania z pasją. Będziesz mieć bogatsze portfolio i więcej zleceń, które nie będą w Twoim odczuciu za free!

Co o tym sądzisz? :)

Paulina 2014-05-08 09:21:47

Szukam pracy na stanowisku grafika komputerowego w Rzeszowie.
Biorę udział w różnych konkursach graficznych, przyjmuję pojedyncze zlecenia, ale dla mnie to za mało. Jak dotąd za większość projektów które wykonywałam nie otrzymałam dobrego wynagrodzenia gdyż ludzie w tych okolicach mają taką mentalność, że chcą wszystko za darmo. Jeśli już pojawia się jakaś oferta pracy to jest umowa zlecenie, albo zbyt duże wymagania, za mała stawka, oczywiście zaciskam zęby i składam CV nawet w odpowiedzi na takie ogłoszenia, ale jak do tej pory nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.

Piotr Sosnowski 2014-05-07 14:41:38

Trafny komentarz Paulina - dziękuję :)

Oczywiście, przenosiny do innego miasta małżeństwa w momencie, gdy jedno z małżonków ma świetną pracę jest bardzo trudne, a często nawet niemożliwe do wykonania. Oprócz stałego monitorowania lokalnego rynku w poszukiwaniu ofert, które idealnie pasują do Ciebie można pomyśleć w takiej sytuacji o pracy projektowej (czy na część etatu), pracy na odległość lub wolontariacie by nie pozostawać bez kontaktu z osobami aktywnymi.

To bardzo ważne by nie przestawać szukać i aktywizować się. Ważne, ale zarazem bardzo trudne.

W jakiej branży chcesz znaleźć pracę?

Paulina 2014-05-07 08:58:28

Najgorsze jest to, jeśli małżeństwo ma swoje mieszkanie, mąż ma pewną, interesującą pracę która wiąże się z jego zainteresowaniami i pracuje tam wiele lat, a żona nie może znaleźć pracy na stanowisku, do którego objęcia przygotowywała się przez cały czas swojej edukacji. Nie wiadomo co zrobić w takiej sytuacji, jeśli w danym województwie ciężko jest znaleźć pracę, nawet jeśli osoba jest dobra w tym co robi, a nie miała nawet szansy pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Piotr Sosnowski 2014-05-06 20:20:27

Klaudia - dziękuję za komentarz :)

To raczej złożony problem i nie ma tu jednej recepty na odpowiedź...

Wszystko zależy od tego który to etap rekrutacji, z kim rozmawiasz a także jakie to stanowisko etc.

Nie polecałbym jednak zadawania go wprost na koniec rekrutacji na zasadzie "Czy poszło mi dobrze?" ew. "Czy dostanę tę pracę?" - lepiej ubrać to w formę podobną do "Wydaje mi się, że to stanowisko bardzo do mnie pasuje ze względu na jego charakterystykę a także moje obecne doświadczenie, dlatego chcę zapytać kiedy mogę otrzymać odpowiedź dotyczącą zatrudnienia". Bardziej w ten deseń :)

Często same ramy rekrutacji określają kiedy ona się kończy i kiedy masz otrzymać odpowiedź - to chyba najlepsza praktyka.

Napisz do mnie wiadomość prywatną, jeżeli potrzebujesz odpowiedzi w Twoim konkretnym przypadku :)

Czy macie kolejne elementy, które można byłoby poprawić w Waszych procesach rekrutacyjnych? Co o tym sądzicie?

klaudia 2014-05-06 15:46:51

Jak uprzejmie i spokojnie, ale stanowczo zapytać pod koniec rozmowy czy możemy liczyć na zatrudninie na danym stanowisku?

Piotr Sosnowski 2014-05-06 14:10:24

Dziękuję Marta :)

To prawda - sprecyzowany cel ułatwia każdą rekrutację!

Czy Ty sprawdzałaś kiedyś ścieżki rozwoju innych na LinkedIn?

marta 2014-05-06 13:40:17

Bardzo ciekawy tekst, zwłaszcza punkt o określeniu swojego celu zawodowego i prześledzeniu ścieżek kariery osób z branży. Wiele osób chyba o tym całkowicie zapomina starając się znaleźć jakiekolwiek zajęcie, a rekruterzy podkreślają jasno określony cel zawodowy jako podstawowy element dobrego CV.

 Powrót do wszystkich wpisów  Powrót do kategorii Jak szukać pracy?
Artykuły o podobnej tematyce